Desconnexió tecno… què?

Puc enviar correus electrònics, guassaps, missatges… als empleats fora de l’horari laboral? Està obligat un treballador a veure’ls o respondre’ls fora del seu horari laboral? Aquest és un debat que es va obrir ja fa un temps i que, de fet, no sembla tancat del tot ja que els dos sindicats majoritaris del país han posat damunt la taula la necessitat de deixar-lo ben aclarit i regulat, tot aprofitant l’aplicació de la norma que obliga a fitxar a la feina.

La desconnexió tecnològica és el dret que assisteix als empleats a fer justament això: desconnectar de la feina fora de l’horari laboral. Una desconnexió que, a més de física, ha de ser tecnològica i digital.

Cal dir que el dret a aquesta desconnexió tecnològica està recollit a la Llei Orgànica de Protecció de Dades, concretament a l’article 88, que a més diu que serà en el marc de la negociació col·lectiva o el que s’acordi entre empresa i representants dels treballadors com s’establirà l’aplicació d’aquesta desconnexió. I assenyala que serà l’empresari, “prèvia audiència dels representants dels treballadors” qui dissenyi “una política interna  dirigida a tots els treballadors, inclosos els directius”.

Si necessites més informació sobre aquest assumpte no dubtis en contactar amb DADES i SERVEIS.

Entrades Relacionades

DADES & SERVEIS S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web.

Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.

ACEPTAR
Aviso de cookies