Torn d’ofici, amb IVA o sense?

A DADES i SERVEIS hem seguit els recents canvis sobre la repercussió de l’IVA als serveis d’assistència jurídica gratuïta que presten els advocats i procuradors. I et volem informar del següent:

El passat 25 de gener la Direcció General de Tributs, en resposta a dues consultes tributàries que van formular dos lletrats, va canviar la interpretació de la tributació indirecta del torn d’ofici en base a una sentència del Tribunal de Justícia de la Unió Europea (TJUE) del 16 de juliol de 2016.

L’esmentada sentència declara, en el context d’unes qüestions prejudicials promogudes pel Tribunal constitucional belga, la subjecció i no exempció dels serveis d’assistència jurídica gratuïta prestats pels advocats belgues.

A conseqüència d’això, Hisenda canvia el criteri d’acord amb el qual, fins el moment, aquests serveis no estaven subjectes a IVA,  d’acord amb l’article 7.10 de la Llei 37/1992, de l’Impost sobre el Valor Afegit, i declara la subjecció i no exempció d’aquests serveis.

La subjecció d’aquests serveis té dues grans conseqüències. En primer lloc, i la més evident, el sobrecost del 21 per cent de les retribucions d’aquests serveis, que tenint en compte les dificultats de tresoreria de les administracions públiques no sembla ser una mesura plausible.

En segon lloc, implica que els advocats i procuradors hauran d’emetre factura per aquests serveis i per tant, complir amb les obligacions formals corresponents.

No obstant, les critiques i les veus contràries a aquesta nova interpretació ja han provocat els primers efectes, i el mateix ministre de Justícia va anunciar el passat ú de febrer que des del Ministeri treballarien per tal de que els serveis d’assistència jurídica gratuïta seguissin no subjectes a IVA segons els criteris mantinguts fins el passat 25 de gener.

En resum, actualment la situació és la següent:

Segons les consultes vinculants esmentades, des del 26 de gener els serveis d’assistència jurídica gratuïta estan subjectes i no exempts d’IVA i els advocats i procuradors haurien d’emetre factura amb IVA per aquests serveis. Tot i això, com que el ministre de Justícia ha expressat que treballaran per a que la sentència del TJUE no tingui efectes al nostre ordenament, tot sembla indicar que ben aviat hi haurà un nou pronunciament sobre el tema aclarint la situació.

Entrades Relacionades

DADES & SERVEIS S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web.

Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.

ACEPTAR
Aviso de cookies